„jaką maszynę do szycia wybrać?”
Już kilka razy dostałam takie pytanie.
Od razu przyznam się, że pod względem technicznym, nie znam się na maszynach do szycia. Nie wgłębiałam się zbytnio np. w zagadnienie o chwytaczu wahadłowym lub rotacyjnym. Nawet nie wiem dokładnie jakie chwytacze posiadam w swoich maszynach.
Sprawy techniczne maszyny do szycia bliższe są już mojemu mężowi, który nie raz siada do maszyny z instrukcją i poprawia, czy też reguluje co tam trzeba (na szczęście nie zdarza się to często).
Ja wiem jedno, że maszyna do szycia ma działać. Siadam, włączam, naciskam co trzeba i szyję. Tak samo jak samochód, siadam i jadę. A już kwestia dlatego maszyna szyje lub co gorsza nie szyje, nie interesuje mnie. Od tego mam osobistego serwisanta :).
I tak to wyłoniła się tutaj podstawowa cecha maszyny do szycia, która jest dla mnie ważna:
Maszyna do szycia musi być w miarę bezawaryjna – to cecha, którą lubię najbardziej 😉
Szyciem zajmuję się już od 6-ciu lat. Pomimo tego,że technicznie maszyna do szycia mnie jakoś bardziej nie pociąga, myślę, że mogę podzielić się z Wami moim doświadczeniem dotyczącym funkcji w maszynie. Co lubię, co nie lubię, co używam, co nie.
Będzie to oczywiście przegląd funkcji bardzo subiektywny. Na pewno znajdziecie posty w internecie na temat wyboru maszyny do szycia. Chyba podstawową tezą głoszoną w każdym z nich jest stwierdzenie, aby zastanowić się do czego maszyna do szycia będzie Ci potrzeba. Jest to jak najbardziej słuszne pytanie. Choć dla większości osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szyciem, odpowiedź będzie podobna – trochę do ubrań, trochę do przeróbek, trochę do dekoracji domowych. A potem wiadomo, jeśli szycie wciągnie i widać nowe możliwości z nim związane, pojawiają się także konkretne potrzeby dotyczące posiadanego sprzętu.
No ładnie, wstęp wyszedł dość długi. Może więc przejdźmy do tematu.
Moje maszyny do szycia
Obecnie mam dwie maszyny do szycia (jedną z funkcją haftu) oraz overlock. (Tematu overlocka w tym poście nie poruszam).
Obydwie maszyny wyprodukowane są przez firmę Janome. Jedna z nich jest maszyną półprzemysłową – Janome 1600 PQC. Jest to stębnówka (wykonuje tylko ścieg prosty) i muszę powiedzieć, że maszynę tę uwielbiam. Druga to maszyno-hafciarka JANOME MC9900, też ją lubię jednak głównie ze względu na funkcję hafciarki.
Wcześniej przez dość długi miałam do czynienia z maszyną Allstar A30 byViking, Husqvarny. Była to moja pierwsza maszyna, którą dostałam od mamy w prezencie ślubnym. Po kilku latach przestała mi wystarczać, dlatego też oddałam prezent (już trochę zużyty) mamie, aby sama mogła dokonywać małych przeróbek krawieckich. Sentyment jednak do maszyny pozostał, bo od zaczęła się cała moja przygoda z szyciem.
Podstawowe funkcje w maszynie do szycia,
które są dla mnie bardzo przydatne
– regulacja długości ściegu
Przydaje się bardzo często. U mnie regulować długość mogę od 0 do 6 punktów (myślę, że jest to podobnie we wszystkich maszynach, czasem jest to od 0 do 5 pkt lub od 0 do 7pkt).
Podam Wam przykład regulacji długości ściegu jaki wykonuję w czasie szycie lali: jeśli szyje wewnątrz ciało lali używam długości ok 2 (ścieg ten nie jest widoczny, a musi być w miarę gęsty, bo lalę wypycham i wypełnienie nie może przechodzić), gdy szyję ścieg, który jest widoczny np. podwinięcie w spódniczce lali – używam ścieg o długości 3 -4.
Reguluję także długość ściegu gdy chcę pikować z wolnej ręki tzw. free motion quilt (zakładam stopkę do pikowania). Wtedy długość ściegu ustawiam na 0 pkt.
Podsumowując – funkcja ta przydaje się jak nie wiem, dlatego często kręcę sobie tym pokrętłem.
– szycie wsteczne
Także przydaje się bardzo często. Na początku większości szwów wykonuję tzw. ryglowanie. Szyję do przodu, troszkę do tyłu i znów do przodu. Zabezpiecza to szwy przed pruciem. Szycia wstecznego używam bardzo często Jak dla mnie bardzo przydatna funkcja.
– nawijanie szpulki
Bo jak tu nawijać ręcznie? :). Jak wygląda nawijanie szpulki w moich maszynach? W jednej z maszyn nawijając szpulkę muszę naciskać pedał maszyny do szycia. Tak jest chyba w większości maszyn. W drugiej (stębnówce) – mam do tego specjalny przycisk. Naciskam i szpulka sama się nawija. Zyskuje cenne sekundy :). Dla osób szyjących w niewielkich ilościach myślę, że nie jest to aż tak bardzo potrzebne, dla mnie jest to przydatna funkcja. Ogólnie nawijanie szpulki jest jak najbardziej pożądaną funkcją.
– wyłączany transport
Z racji tego, że co jakiś czas zdarza mi się pikować z tzw. wolnej ręki, używam funkcji obniżania transportu. Jak dla mnie funkcja przydatna. Gdybym nie pikowała, nie byłaby mi ona potrzebna.
– ścieg ozdobny w postaci zygzaka
Używam często do aplikacji. Choć w tym momencie mogę już napisać, że używałam (teraz mam jeszcze inny ścieg lub hafciarkę do aplikacji). Niemniej dużo aplikacji zrobiłam z użyciem zygzaka. Szyjąc na pierwszej maszynie, przy pomocy zygzaka, uszyłam moją pierwszą patchworkową kołderkę z aplikacjami. Powstało także kilka poszewek, które mam do dzisiaj. Aplikacje świetnie się trzymają, więc jak najbardziej polecam taki sposób robienia aplikacji.
Przy odpowiednim ustawieniu szwu do aplikacji przydają się funkcja długości ściegu (o której już pisała) oraz szerokości ściegu (którą miałam pominąć, ale jak widać jednak jest przydatna jeśli szyjemy innym niż prostym ściegiem).
Funkcje w maszynie do szycia,
które są dla mnie mniej przydatne
– naprężenie nici
Nie reguluje przy nim jakoś bardzo często, ale jednak na pewno się przydaje. Chociażby w czasie pikowania, gdy zmniejszam naprężenie nici lub w czasie marszczenia, gdy naprężenie ustawiam na wysoką wartość.
– nawlekanie nici
Posiadałam we wszystkich maszynach. Oczywiście używałam jeśli była taka możliwość. Funkcja ta ułatwia nawlec igłę, co jest bardzo przydatne. Napisałam jednak, że używałam, gdyż funkcja ta zepsuła się po jakimś czasie w dwóch maszynach. Nie jest to wielka usterka i nie biegłam z tym do serwisu. Nawet nie mówiłam o tym mojemu osobistemu serwisantowi – mężowi. Funkcję określam jako przydatną, ale w mniejszym stopniu. Jak się przekonuję na co dzień, można się bez niej obyć.
– wolne ramię
Przydatne przy szyciu ubrań. Przy obszywaniu nogawek lub rękawów. Osobiście używam rzadko. Powodem jest oczywiście, to, że nie szyję zbyt dużo ubrań. Mogłabym oczywiście z tej funkcji korzystać np. gdy szyję spódniczkę lali, która jest dość wąska. Łatwiej byłoby obszyć ją na maszynie z wolnym ramieniem. Ja wybieram jednak stębnówkę. Wynika to z mojego uwielbienia dla niej, a pewnie i przyzwyczajenia :).
Na co jeszcze zwróciłabym uwagę
przy kupnie pierwszej maszyny
– ścieg owerlokowy
Tak jak pisałam posiadam owerloka, więc obecnie taki ścieg nie jest mi potrzebny. Gdy miałam tylko moją pierwszą maszynę, ścieg overlockowy okazał się niezbędny. Idealnie nadaje się on do przeszycia ubrań w środku. Nawet poszewkę trzeba wewnątrz odpowiednio wykończyć. Ścieg owerlokowy, to nie owerlok (który też uwielbiam). Jednak na początek przygody z szyciem, ścieg taki na pewno wystarczy.
– zewnętrzny obcinacz do nici
Nie chodzi tutaj o automatyczne obcinanie nici ( funkcja o której piszę niżej -występuje ona w droższych maszynach), ale o nożyk zainstalowany z boku maszyny. Taki obcinak miałam w pierwszej maszynie i rzeczywiście często go używałam.
Funkcje które używam rzadko lub bardzo rzadko
-nacisk stopki
Używam niezbyt często. Myślę, że związane jest to z tym, że bardzo często szyję rzeczy z bawełny. Mam ustawiony stały nacisk i rzadko przy nim majstruje. Gdybym szyła raz z cienkich tkanin, innym razem z wełny, zapewne funkcja ta stałaby się bardzo przydatna. Wniosek: co najczęściej planujesz szyć na swojej maszynie do szycie – to pytanie, o którym pisałam na początku, jednak warto sobie zadać (choć odpowiedź ta może oczywiście zmienić się z czasem).
– ściegi ozdobne
Także używam rzadko. Oprócz oczywiście zygzaka, bez którego trudno byłoby mi się obyć. Ogólnie moja stębnówka byłaby idealna, gdyby miała zygzak :). Wtedy jednak nie byłaby stębnówką, więc wybaczam jej brak ściegu zygzakowego. Ścieg owerlokowy, także zalicza się zapewne do ściegów ozdobnych. O nim także pisałam powyżej. Innych ściegów używałam bardzo, bardzo rzadko.
Moje ulubione funkcje w maszynie do szycia (oprócz tych podstawowych)
Tutaj opiszę funkcje, których nie miałam w mojej pierwszej maszynie. Maszyna ta była bardziej podstawowa. Obecnie mam je w dwóch maszynach i funkcje te uwielbiam :).
– automatyczne obcinanie nici
Uwielbiam i już. Oczywiście da się szyć bez tej funkcji, jednak gdy szyję dość dużo jest ona bardzo przydatna. Przyciskam przycisk i „ciach”, nitka ucięta. W stębnówce to „ciach” jest naprawdę głośne. Nie powiem, czasem przeszkadza, gdy szyję wieczorem, a za ścianą śpią dzieci. Z drugiej strony mam pewność, że nie usnę przy szyciu. Druga maszyna obcina nici o wiele, wiele ciszej.W moim szyciu zwracam uwagę na dokładność. Dlatego też gdy szew jest bardzo widoczny, tradycyjnie obcinam nici – nożyczkami. Przy obcinaniu maszynowym zostaje kawałek nici nieobciętej. Niby nic i dla tych co nie razie te 0,5 cm lekko wystającej nici, nie powinno to być problemem.
– pozycjonowanie igły
Przycisk, który ustawia nam w którym miejscu ma się zatrzymać igła, gdy skończymy szew – w tkaninie, czy też podniesiona na górze. Jak bez tego szyć? Oczywiście da się. Szyłam tak kilka lat. W mojej pierwszej maszynie zawsze przesuwałam ręcznie igłę do dołu. Wszystko związane jest z ilością szycia. Przy małej ilości nie jest to problemem, ale przy większej już jest.
– regulacja szybkości szycia
Lubię także. Czasem istnieje potrzeba, aby szyć jak żółw. Gdy szyję coś bardzo precyzyjnego i chcę, aby było to dobrze zrobione. Innym razem potrzebuję uszyć coś szybo jak biegnący zając 🙂
Mam nadzieję, że komuś pomogłam tym wpisem. A przynajmniej nie namieszałam w głowie 😳 . Dla mnie często kupno sprzętu wiąże się z analizą funkcji, możliwości, a po takiej analizie czuję się jeszcze bardziej zakręcona niż przed .Jeśli jesteś osobą szyjącą i możesz dodać coś od siebie, napisz o tym w komentarzu. Dobrze aby osoba zaczynająca swoją przygodę z szyciem mogła przeczytać opinie różnych osób.
Pozdrawiam,
Iwona
Bardzo ciekawy artykul. Bede tu zagladac czesciej 🙂
Cieszę się i zapraszam 🙂
Przycisk start stop jest bardzo dla mnie przydatny. Często szyje bez użycia napędu nożnego.