Dzisiejszy post skierowany będzie do tych, którzy chcą uszyć, SAMODZIELNIE, woreczek z podszewką. Starałam się pokazać wszystko krok po kroku, aby osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w szyciu na maszynie, mogły taki woreczek wykonać . Mam nadzieję, że tutorial przedstawiony będzie na tyle przejrzyście i czytelnie, że każda osoba, nawet z podstawowymi umiejętnościami szycia, będzie mogła cieszyć się własnoręcznie wykonaną przez siebie pracą.
Zapraszam i DO DZIEŁA !
Do uszycia woreczka potrzebne będą:- materiały, z których chcemy uszyć woreczek (materiał zewnętrzny i podszewka),
– tasiemka (1,3 – 1,5m)
– nóż krążkowy lub nożyczki,
– linijka,
– kredka lub pisak krawiecki,
– igła z nitką w kolorze dobranym do tkaniny,
– agrafka,
– szpilki,- „prutacz” – nie jest niezbędny, ale zawsze może się przydać 😉
Mój woreczek powstanie z tkaniny fuksja w białe kropki. Przód ozdobiłam aplikacją w kształcie serca. Podszewka będzie miała kolor biały. Tasiemka również biała, bawełniana.
Wymiary gotowego woreczka to: 20cm x 25 cm.
Krok 1
Wytnij:
– z tkaniny zewnętrznej dwa prostokąty o wymiarach 22cm x 30cm
– z tkaniny wewnętrznej dwa prostokąty o wymiarach 22cm x 25cm
Ułóż tkaniny zewnętrzną i wewnętrzną prawymi stronami do siebie i zszyj na górze. To samo zrób z drugą parą. Na końcu i początku szwu wykonaj ryglowanie (zrób ścieg do tyłu i do przodu – zabezpieczy to szwy przed pruciem).
Rozprasuj szwy.
Krok 4
Następnie złóż tkaniny lewymi stronami do siebie, tak aby stykały się na dole i zaprasuj.
Krok 5
Rozłóż zszyte kawałki materiałów. Złóż prawymi stronami do siebie. Przypnij szpilkami. Zaznacz miejsca, które pozostawisz niezszyte. Będą to miejsca na tasiemkę i miejsce w podszewce na przewrócenie woreczka na prawą stronę.
W moim przypadku tasiemka ma ok. 1cm, dlatego otwór na tunel dla tasiemki będzie miał ok. 1,5 cm szerokości. Będzie znajdował się on na tkaninie zewnętrznej w odległości 2,5 cm od miejsca zszycia tkaniny zewnętrznej z podszewką.
Krok 6
Szyj wzdłuż brzegów, zostawiając zaznaczone wcześniej niezszyte miejsca. Pamiętaj o ryglowaniu, gdy kończysz, a także zaczynasz nowy szew.
Krok 7
Rozprasuj szwy wzdłuż otworów na tasiemkę oraz przyprasuj materiał w miejscu otworu w podszewce (ułatwi to zszycie podszewki).
Krok 8
Wywiń woreczek na prawą stronę (przez pozostawiony na dole podszewki otwór). Zwróć uwagę na dole rogi woreczka (aby nie były pozaginane). Wyprasuj woreczek.
Wsuń podszewkę do środka, aż do miejsca zaprasowania, które wykonane było w kroku 4-tym. Podszewka oraz tkanina zewnętrzna powinny mieć teraz taką samą długość. Wyprasuj jeszcze raz.
Krok 10
Zaznacz miejsce szwu, który wraz z górną krawędzią woreczka, stanowić będzie tunel ( w tym wypadku 1,5 cm od górnej krawędzi). Jeśli trzeba narysuj sobie linie (np. znikającym pisakiem lub kredą krawiecką).
Wykonaj szew dookoła woreczka (pamiętaj o ryglowaniu).
Krok 11
Czas na tasiemkę. Przygotuj dwa równe kawałki tasiemki (ok. 60 cm jeden). Jeśli używasz tasiemki bawełnianej możesz zabezpieczyć ją przed strzępieniem np. poprzez zszycie końców.
Włóż tasiemkę z prawej strony, omiń lewy otwór (będzie łatwo to zrobić, gdy nie pominiesz kroku 7) i wyciągnij obok miejsca włożenia. Z obu końców tasiemki zrób supełek. To samo wykonaj z drugim kawałkiem tasiemki (włóż i wyjmij z lewej strony).
Krok 13
Zaszyj. Jak zrobić to w szybki i staranny sposób dowiesz się w jednym z kolejnych tutoriali.
Krok 14
Pociągnij za sznurki. UDAŁO SIĘ. GRATULACJE.
USZYŁAŚ swój pierwszy woreczek z podszewką.
Do czego go wykorzystasz?
Zapraszam do strony z moimi tutorialami, gdzie po zapisaniu się na Nowinki Szyciowe, będziecie mieć dostęp do wszystkich intrukcji szycia.
Pobieram tutorial – jak uszyć woreczek z podszewką
Iwona
Świetny tutorial!
super instrukcja i śliczny woreczek:)
Jak ja lubię te kursiki, zawsze można się czegoś nauczyć, dzięki, przyda się.
fajne:) dzięki:I
Super tutek 🙂 Wszystko czytelnie podane, a i woreczek bardzo ładny 🙂 Pozdrawiam 🙂
Zapraszam po wyróżnienie 🙂 http://vaylebyme.blogspot.com/2013/10/podziekowania-nagrody-wyroznienia.html
Choć z szyciem woreczka radziłam sobie już nieraz, to Twój tutorial jest bardzo przejrzysty i czytelny – miło popatrzeć. Sympatycznie tu u Ciebie, pozdrawiam! 🙂
fajnie, fachowo i super że pomyślałaś o wersji pdf.
Tutorial super. Myślę, że kiedyś skorzystam.
Nie powiem przydatne, aczkolwiek szkoda, że nie było go, w momencie kiedy szyłem własny xD
Super, może kiedyś z niego skorzystam 😉
Zrobiłam!!! Dzięki temu tutorialowi zrobiłam <3 Dziękuję :))
Fajny tut, ale trochę niewyraźne zdjęcie białej tkaniny na białym tle.
Niewyraźne zdjęcia, mało kontrastowy kolor podszewki.