Haft ręczny – od czego zacząć naukę haftu

 

Najbardziej popularnym haftem ręcznym jest haft krzyżykowy. Być może już będąc małą dziewczynką wyszyłaś jakiś obrazek krzyżykami?

Tak było w moim przypadku. Odkąd poczułam, że ciągnie mnie do igły i nitki, zaczęłam wyszywać przy użyciu haftu krzyżykowego. Szukałam mniej lub bardziej skomplikowanych schematów do wyszycia. Wystarczyło bowiem nauczyć się wyszywania krzyżyka i dalej sprawa była prosta.

Do haftu płaskiego potrzebna będzie znajomość więcej ilości ściegów. Ale nie martw się. Wiele z nich nie jest skomplikowanych, a wyszywanie takim haftem daje więcej możliwości. 

 

Na blogu pojawi się seria pokazująca konkretne ściegi. 

 

Dzisiaj będzie pierwszy z nich –  ścieg za igłą (ang. backstitch).

 

Jest to prosty ścieg, przy użyciu którego możesz wyszyć kontury swojego wzoru. Czasami obszycie konturów już wystarczy. Haft możesz uznać za skończony.

Tak jak w przypadku haftu wyszytego według mojego wzoru. Kontury róży wyszyte są tylko ściegiem za igłą. Wzór wyszyłam w dwóch wersjach kolorystycznych (w wersji wielo i  jednokolorowej). Może wersja – wielokolorowy, to zbyt szumne słowo, gdyż użyłam tylko 4 kolory. Zawsze to jednak więcej niż jeden.    

ŚCIEG ZA IGŁĄ

Wbij igłę z lewej strony tkaniny na prawą, na początku wzoru, który chcesz wyszyć (tutaj jest to linia prosta).

Przeciągnij nitkę.

Wbij igłę z prawej strony tkaniny na lewą, w odległości 3-5 mm od pierwszej dziurki.

Przeciągnij nitkę.

Długość ściegu może być  krótsza lub dłuższa (wybór często zależy od wzoru i grubości użytych nici). 

Wbij igłę z prawej strony tkaniny na lewą, w dziurkę z poprzedniego ściegu. 

Przeciągnij nitkę.

Kolejny raz wbij igłę z lewej strony tkaniny na prawą (staraj się, aby odległości pomiędzy ściegami były równe).

Przeciągnij nitkę.

Wbij igłę z prawej strony tkaniny na lewą, w dziurkę z poprzedniego ściegu. 

Przeciągnij nitkę.

Powtarzaj kroki 1-6. 

Używając tego ściegu możesz wyszywać po liniach prostych i zaokrąglonych, możesz wyszywać także literki.

Grubość otrzymanych linii może być różna. W zależności od liczby nitek, które użyjesz podczas wyszywania. Standardowa mulina ma 6 nitek. Podczas wyszywania możesz odpowiednio je rozdzielić i wyszywać 2, 3, 4 ,5 lub 6 nitkami. W sumie możesz nawet wyszywać jedną nitką. Uzyskasz wtedy cienką linię, podobną do linii powstałej podczas rysowania cienkopisem. Wszystko to zależy od tego jaki będzie Twój styl wyszywania.

Styl wyszywania kreuje się w czasie. Jest to z pewnością droga, a nie jednorazowa decyzja. Niektóre rzeczy będzie Ci się wyszywać lepiej, a z niektórymi będziesz się bardziej męczyć. Nie dowiesz się jednak o tym, jeśli nie weźmiesz do ręki igły i nitki i nie zaczniesz próbować, eksperymentować i bawić się. 

Jeśli chcesz wyszyć róże widoczną na powyższym zdjęciu, zapisz się do Nowinek z Szycioteki. Po zapisie zyskasz dostęp do biblioteki darmowych wzorów haftu i szycia. 

Przyjemnego haftowania

Iwona

Pin It on Pinterest

Share This